Phalaenopsis

Phalaenopsis

środa, 9 lutego 2011

STORCZYKI PHALAENOPSIS

Kwitnie od lata do jesieni pachnącymi kwiatami o średnicy 5 cm. Pędy kwiatowe są krótkie. Storczyk może kwitnąć na tych samych pędach kwiatowych rok po roku. Dlatego nie należy obcinać pędów kwiatowych po przekwitnięciu kwiatów.








środa, 2 lutego 2011

MILTONIA

    Temperatura. Miltonia nie lubi marznąć. Dlatego w dzień należy jej zapewnić temperaturę od 27 do 29 st. C; w nocy może być nieco niższa - od 16 do 18 st. C.
    Podlewanie. Robimy to letnią i koniecznie miękką wodą - odstałą lub przegotowaną.
      Wilgotność powietrza. Roślina nie znosi suchego powietrza; doniczkę najlepiej ustawić na dużej podstawce z kilkucentymetrową warstwą żwirku lub keramzytu i wodą (nie powinna sięgać do doniczki). Parująca stale woda będzie nawilżać powietrze wokół. Od czasu do czasu urządzamy miltonii letni prysznic - przy okazji oczyścimy zakurzone liście.
      Zasilanie. Oszczędne, najwyżej co dwa lub trzy tygodnie. Roślinę podlewamy rozcieńczonym roztworem płynnego nawozu mineralnego (0,5-1 ml na litr wody) albo zraszamy (1,5-2 ml/l), opryskując spodnią stronę liści.



      Słaby wzrost i kwitnienie - za ciemno. Roślinie trzeba zapewnić więcej światła.
      Brązowe plamy na liściach - poparzenia słoneczne. Doniczkę przestawiamy w miejsce, gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słońca.
      Liście zwijają się w harmonijkę - za mało wilgoci w podłożu i powietrzu. Miltonię należy obficiej podlewać i częściej zraszać.
      Wypełnione cieczą ciemne plamki na liściach - objawy zgnilizny bakteryjnej spowodowanej przez słabo przepuszczalne podłoże i nadmierne podlewanie. Roślinę przesadzamy i przenosimy w przewiewne miejsce z dala od innych kwiatów. Ograniczamy podlewanie i stosujemy antybiotyki, np. Streptomycin, Agrimycin, Phytomycin - ściśle według zaleceń producenta.