Phalaenopsis

Phalaenopsis

czwartek, 27 stycznia 2011

Paphiopedilum-concolor



RodzajPaphiopedilum liczy około 100 gatunków i należy do podrodziny Cypripedioideae. Jest spokrewniony z rodzajami:PhragmipediumCypripediumSelenipedium oraz Mexipedium. Cała podrodzina ma bardzo charakterystyczne kwiaty różniące się wyraźnie od innych przedstawicieli orchidei. Warżka ma kształt "trzewika" i stanowi pułapkę dla owadów.

Ojczyzną 
Paphiopedilum jest południowo-wschodnia Azja. Rośliny rosną na różnych wysokościach, od poziomu morza do 1000 - 2000 metrów powyżej, w równikowych lasach deszczowych oraz na zboczach gór. Bywają epifitami, większość jednak żyje na skałach, w szczelinach wypełnionych mchem i humusem lub w podłożu, w cieniu drzew.

Rośliny rosną sympodialnie i charakteryzują się brakiem pseudobulw.
 Rozrastając się w naturze tworzą często "dywany" ciasno obok siebie rosnących egzemplarzy. Korzenie mają odcień brązu i są pokryte włoskami, które przypominają biały filc. Tworzy się on z welamenu, czyli wierzchniej warstwy obumarłych komórek i służy do zatrzymywania wody.
Liście są zróżnicowane pod względem wielkości i koloru, są gładkie lub marmurkowe, o różnym deseniu. Spodnia strona liścia bywa również ciekawie zabarwiona.






piątek, 21 stycznia 2011

58 dni do wiosny


Niemogę się doczekać na Pierwszy dzień wiosny
O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej). I tak, na przykład w 2008 roku wiosna astronomiczna zaczęła się 20 marca punktualnie o 6:48 ,w 2007 roku wiosna przyszła 21 marca 7 minut po północy, a w bieżącym roku wiosna rozpocznie się 20 marca o godzinie 17:32.
Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato.
Tradycje, obrzędy, zwyczaje
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmingus – dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima,
 już można szaleć".
Z jednym ze  zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli.

wtorek, 18 stycznia 2011

EUSTOMA

 Eustoma naturalnie występuje w Ameryce środkowej i północnej. Kwiaty bardzo delikatne w kolorze różowym, białym lub fioletowym, umieszczone na szczycie łodyg. Na jednej roślinie rozwija się od kilku, nawet do kilkudziesięciu kwiatów. Liście zielone i lekkim niebieskawym odcieniem są bardzo ozdobne. Dość duża ilość liści jak na roślinę tej wielkości sprawia dodaje jej urok.
 Roślinę tą sadzimy na przełomie czerwca i lipca. Po roku Eustoma już kwitnie. Kwiat ten uwielbia miejsca widne, z dużą ilością światła, słoneczne lub pół cieniste. Najlepiej rośnie w temperaturze od 18 do 22 stopni. Lubi wilgotne podłoże, jednak nie wolno podlewać zbyt obficie. Może to grozić zmarnieniem i uschnięciem rośliny. Nie potrzebuje zbyt obfitego nawożenie. W zupełności wystarczy jak dwa razy w miesiącu do wody w czasie podlewania dodamy nawozu. Co roku po przekwitnięciu należy roślinę przesadzić do nieco większej donicy oraz wymienić ziemię.


 Uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Świetnie nadaje się na kwiat cięty i początkowo takie było jej zastosowanie. Jest jednym z najczęściej wybieranych kwiatów do bukietów ślubnych. Tworzy wspaniałe kompozycje z innymi kwiatami, a szczególnie z różami i narcyzami. Nadaje się do wazonów, dość długo zachowuje świeżość.

sobota, 15 stycznia 2011

Gerbery

Znane nam dzisiaj gerbery znacznie się różnią od swych dzikich afrykańskich krewnych. Rodzaj gerbera liczy ponad 1000 odmian, z czego przeszło 1/4 uprawiana jest na szeroką skalę. Wśród nich wyróżniamy następujące typy kwiatostanów:
  • pojedynczy, zbudowany z kilku okółków kwiatów języczkowatych jednakowej długości i kwiatów rurkowatych, tworzących tzw. oczko;
  • kołnierzykowy, składa się z okółka długich kwiatów języczkowatych oraz kilku okółków krótszych, które tworzą "kołnierzyk"; w środku znajdują się kwiaty rurkowate
  • pełny, cały wypełniony okółkami kwiatów języczkowatych różnej długości.
Marimo
Obecnie największym zainteresowaniem na naszym rynku cieszą się zarówno polskie, jak i holenderskie odmiany o pastelowych barwach. Sprzedawane są również ciekawe odmiany miniaturowe z kwiatostanami o średnicy 6-7 cm. Można je kupić jako kwiat cięty i doniczkowy. W Polsce zyskują coraz więcej amatorów. Bukieciarze chętnie je wykorzystują w wiązankach ślubnych i bukietach okolicznościowych.
Doskonale prezentują się w jednolitych i mieszanych wiązankach ślubnych. Hitem ostatniego roku jest gerbera odm. Marimo, której kwiatostany zbudowane z kwiatów rurkowych wyglądają niczym zielone pompony. Prezentowano ją podczas kwiatowych targów w Amsterdamie (listopad 2000 r.). Fantazyjnie zaaranżowana wyglądała bardzo atrakcyjnie. Ciekawe, czy zyska polskich nabywców? 

czwartek, 13 stycznia 2011

Kwiaty są wszędzie.

 Kwiaty mogą być ozdobą każdego domu lub mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest tak wiele kwiatów. Rośliny doniczkowe są naprawdę różnorodne, bardzo duża grupa osób nie wie, że jest ich tak wiele. 
Kwiaty doniczkowe doskonale komponują się z każdym wnętrzem, niezależnie od tego, czy są one utrzymane w tradycyjnym, czy nowoczesnym stylu. Mówi się, że nadają one wnętrzom bardziej przytulny klimat. Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania lub domu, gdzie nie byłoby żadnych kwiatów i innych roślin. Kwiaty warszawa znajdziemy w wielu miejscach, nie tylko domach i mieszkaniach. Spotkamy je również w miejscach publicznych, takich jak restauracje, puby, kluby, kina czy teatry, gdzie stanowią doskonalą ozdobę wnętrz.
Kwiaty znajdziemy również na świeżym powietrzu, chociaż te będziemy widzieli tylko podczas wiosny i zimy, gdyż są one znacznie bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Mówi się, że osoby, które decydują się na kwiaty są osobami, które lubią przytulne wnętrza i ich przyjazny klimat.Wielu ludzi uważa, że cięte kwiaty w mieszkaniu to połączenie harmonii przyrody, zdrowia i wspaniałego wystroju wnętrz. Oglądając telewizyjne seriale zza Oceanu można zauważyć świeże kwiaty w wazonach, dzięki czemu dom staje się żywszy i bardziej wesoły.